Montáž betonové jímky

Jak správně připravit podloží jámy na septik

Při montáži septiku se používá štěrk s přídavkem cementu. V našem příspěvku vysvětlujeme, kdy toto podloží použít a z čeho jsou betonové septiky vyrobeny. Také vám poradíme, jak se liší jednokomorový nebo dvoukomorový septik.

Kdy byste měli použít podloží?

Podloží se používá po vyhloubení nádrže k vyrovnání dna jámy. Podloží může být připraveno z:

  • písku
  • písku s příměsí cementu

Deseti centimetrové pískové lože zajistí, že septik bude ve výkopu stabilně uložen. Pokud však bude nádrž naložena shora, bude septická nádrž potřebovat další vyztužení, které bude zajištěno podložím s přídavkem cementu.

Z jakého betonu je septik vyroben?

Fekální nádrže jsou vyrobeny ze speciálního typu betonu, odolného vůči agresivním chemickým a biologickým látkám. Beton nesmí být poškozen vlivem podmínek pod zemí. Materiál použitý pro výrobu našich jednokomorových, dvoukomorových a vícekomorových betonových septiků je extrémně odolný a těsný. Má vhodné parametry v oblasti vodotěsnosti, absorpce vody a mrazuvzdornosti. Vodotěsnost našich septiků je tedy nejméně W-8, jejich absorpce vody je 5% hmotnosti a jejich mrazuvzdornost je F-150.

Jaký je rozdíl mezi jednokomorovou žumpou a dvoukomorovým septikem?

Jednokomorové žumpy jsou jednoduché nádrže s jednou komorou a revizním komínem. Není v nich žádná přepážka, která je typická pro septiky se dvěma komorami. Žumpy jsou určeny pro malé objekty, objekty, které nejsou tak využívané a oblasti s vysokou vlhkostí. Na druhé straně, dvoukomorové septiky, známé také jako přepadové, mají uprostřed své délky přepadovou přepážku, která zastavuje nejtěžší nečistoty. Jsou vybaveny dvěma revizními komíny, díky nimž je možný nezávislý přístup do každé komory. Používají se pouze v suchých oblastech. Pro jejich výstavbu je nutné získat příslušné stavební povolení.