Usazení betonové jímky

Co potřebujete vědět před stavbou septiku

Betonové septiky mají mnoho výhod. Především jsou velmi trvanlivé, odolné proti poškození a také extrémně těsné. Než se však rozhodneme je nainstalovat na pozemek, stojí za to se seznámit s formalitami, které musí být splněny, a s pravidly týkajícími se požadované vzdálenosti mezi septikem a budovami. Rovněž stojí za to předem určit, jaká velikost septiku bude optimální.

Co je potřeba pro výstavbu septiku?

Pokud má nádrž více než deset metrů krychlových, budete muset získat stavební povolení. K žádosti musí být přiložen příslušný projekt. Vydání povolení trvá až 21 dní. Pokud však má žumpa kapacitu do 10 metrů krychlových, stačí oznámení o stavbě na stavebním úřadu.

Jakou kapacitu septiku potřebuji?

Volba betonového septiku závisí primárně na potřebách domácnosti, které má septik sloužit. Je třeba vzít v úvahu počet lidí žijících v domácnosti a množství vody, které spotřebují. Obecně se počítá s průměrnou produkcí 150 litrů odpadu na osobu a den. Objem nádrže se vypočítá vynásobením počtu členů domácnosti a množství odpadních vod, které vyprodukují a frekvence vývozu nádrže. V naší nabídce najdete nádrže:

  • jednokomorové
  • dvoukomorové
  • vícekomorové

Nádrže, které nabízíme, mají kapacitu tři až čtrnáct metrů krychlových. Jsme tak schopni pokrýt potřeby malých domácností i velkých či středních průmyslových společností.

Jaká je požadovaná vzdálenost mezi septikem a budovou?

Zvláštní ustanovení se vztahují také na to, jak daleko od budov by měla betonová žumpa být. Kanalizační nádrž musí být umístěna:

  • minimálně 15 metrů od budovy a studny
  • minimálně 7,5 metrů od hranice pozemku a od komunikačních tras v oblasti.

Situace se mírně liší v případě rodinných a rekreačních budov z důvodu menší plochy pozemků, na nichž stojí. Betonové septiky na těchto typech pozemků musí být:

  • minimálně 5 m od obytného domu
  • minimálně 2 m od hranice pozemku

Bez ohledu na typ budov by nádrž měla být umístěna co nejdále od vchodu do garáže a od místa parkování automobilu.