Průvodce

Průvodce – výběr a příprava k instalaci betonové jímky

Zajímá vás, nádrž vybrat?
Co je třeba udělat, abychom mohli provést montáž v den dodání?
Přečtěte si našeho průvodce, ve kterém najdete odpovědi na často kladené otázky.

Jakou velikost odpadní jímky byste si měli vybrat?

Kapacita septiku závisí na počtu členů domácnosti a množství odpadní vody, kterou produkují. Lze předpokládat, že jedna osoba denně spotřebuje:

• 80 až 100 litrů vody v domácnostech s místním zdrojem horké vody,
• 140 až 160 litrů vody v domácnostech s teplou vodou dodávanou z kombinované teplárny a elektrárny, místní nebo blokové kotelny.

Požadovanou kapacitu betonového septiku lze vypočítat vynásobením počtu obyvatel, množství odpadní vody, kterou produkují, a počtem dní, do dalšího vývozu žumpy.

Příklad: rodina má 5 členů, z nichž každý spotřebuje průměrně 150 litrů vody denně. Žumpa bude vyprázdněna každé dva týdny:
5 × 150 × 14 = 10 500 l (10,5 m3)
Vyberte si nádrž s nepatrně větší kapacitou, než je vypočítaný příklad. Využitelná kapacita žumpy je v praxi o něco nižší než kapacita nádrže.

Příprava výkopu na betonovou žumpu

Nejlepší čas pro provedení výkopu pro žumpu je v den jejího dodání, nejlépe hodinu nebo dvě před montáží. Můžeme si být jisti, že se na dně výkopu nebude hromadit žádná voda a její stěny nebudu kluzké. Pokud se výkop provádí v jiný den, měla by být vždy označena a zajištěna.

Každý rozměr výkopu by měl být asi o 0,5 m delší než odpovídající rozměr septiku. Pro hlubší základy se používají přepínací desky v závislosti na hloubce kanalizačního potrubí. Dno výkopu by mělo být vyrovnáno a vyrovnáno – doporučujeme použít písek nebo štěrk o hrubosti 5-10 cm. Musíte se také postarat o vjezd a rampu, aby se vozidlo s vaším septikem mohlo snadno dostat k výkopu.

Průvodce
Průvodce
Průvodce