vstup do podzemní betonové nádrže na dešťovou vodu

Jak funguje betonová odpadní nádrž

Odpadní nádrž je podzemní žumpa, do které jsou vypouštěny odpadní vody z domovního kanalizačního systému. Zůstanou v ní, dokud není plná – pak je nutné využít služeb sanitační společnosti, která odpad vyveze fekálním vozidlem. Co jiného stojí za to vědět o provozu betonových odpadních nádrží?

Princip odpadní nádrže

Domácí odpadní voda vede do betonové nádrže pomocí kanalizační trubky, která je napojena na zařízení v domě, jako je umyvadlo, sprcha, záchodová mísa, nebo vana.

V nádrži se odpadní voda čistí, a to dvojím způsobem:

  • v důsledku biologických procesů jsou tyto nečistoty uvnitř nádrže tráveny mikroorganismy, které navíc částečně neutralizují nepříjemné pachy
  • část odpadu se usazuje na dně ve formě kalu. Tato separace je ovlivněna gravitační silou, kdy těžší části klesají ke dnu

Je však třeba si uvědomit, že některé nečistoty významně brání práci prospěšných mikroorganismů. Jedná se především o zbytky potravin, které se usazují na dně, čímž se snižuje kapacita nádrže a přispívá k vytváření nepříjemných pachů. Proto je třeba mít na paměti, že když máme kolem domu betonový septik, měli bychom minimalizovat vyhazování zbytků potravin do odpadu.

Konstrukce odpadní nádrže

Vzhledem k intenzitě procesů probíhajících v nádrž, jakož i vzhledem k toxickým sloučeninám, které v ní vznikají, musí být taková nádrž vyrobena z pevných materiálů. Jedním z nejlepších je beton, který je obvykle navíc izolován. V naší společnosti PABLOX používáme pro výrobu žump a septiků nejodolnější druhy betonu a žebrovanou ocel ke zlepšení pevnosti. Díky tomu si také můžeme dovolit poskytovat na naše výrobky prodlouženou 5letou záruku.

Kdy by se měla nádrž vyprázdnit?

Naplnění nádrže je nutné kontrolovat a vyprazdňovat, když odpad pokrývá 80 až 90% jeho kapacity. Pak musíte objednat fekální vozidlo, které žumpu vysaje a bezpečně odpad dopraví na místo čištění.