[rank_math_breadcrumb]
vstup do podzemní betonové nádrže na dešťovou vodu

Jak funguje betonová odpadní nádrž

Betonová odpadní nádrž je podzemní jímka, do které jsou vypouštěny odpadní vody z domovního kanalizačního systému. V ní se buď čistí (v případě septiku) nebo v ní zůstanou (v případě žumpy), dokud není plná – pak je nutné využít služeb sanitační společnosti, která odpad vyveze fekálním vozidlem. Co jiného stojí za to vědět o provozu betonových odpadních nádrží?

Princip odpadní nádrže

Domácí odpadní voda vede do betonové nádrže pomocí kanalizační trubky, která je napojena na zařízení v domě, jako je umyvadlo, sprcha, záchodová mísa, nebo vana.

V žumpě nebo nádrži na močůvku se odpadní voda uchovává, dokud ji nevyveze fekální vozidlo. V septiku se odpadní voda čistí, a to dvojím způsobem:

  • mechanicky – část odpadu se usazuje na dně ve formě kalu. Tato separace je ovlivněna gravitační silou, kdy těžší části klesají ke dnu
  • biologicky – v důsledku přírodních procesů jsou tyto nečistoty uvnitř nádrže tráveny mikroorganismy, které navíc částečně neutralizují nepříjemné pachy. Těmto procesům lze napomoci přidáním vhodných bakterií.

Jak funguje septik

jak funguje odpadní nádrž - infografika

Je však třeba si uvědomit, že některé nečistoty významně brání práci prospěšných mikroorganismů. Jedná se především o zbytky potravin, které se usazují na dně, čímž se snižuje kapacita nádrže a přispívá k vytváření nepříjemných pachů. Proto je třeba mít na paměti, že když máme kolem domu betonový septik, měli bychom minimalizovat vyhazování zbytků potravin do odpadu.

Konstrukce odpadní nádrže

Vzhledem k intenzitě procesů probíhajících v nádrž, jakož i vzhledem k toxickým sloučeninám, které v ní vznikají, musí být taková nádrž vyrobena z pevných materiálů. Jedním z nejlepších je beton, který je obvykle navíc izolován. V naší společnosti PABLOX používáme pro výrobu žump a septiků nejodolnější druhy betonu a žebrovanou ocel ke zlepšení pevnosti. Díky tomu si také můžeme dovolit poskytovat na naše výrobky prodlouženou 5letou záruku.

Kdy by se měla nádrž vyprázdnit?

V případě septiku není zapotřebí pravidelný vývoz. Fekální vozidlo je však vhodné objednat alespoň 1x ročně na odsátí usazeného kalu. O septiku, který dobře funguje, jinak nevíte. Pokud cítíte ze septiku zápach, podívejte se na naše tipy na údržbu septiku. Klíčové je pravidelné používání bakterií do septiku, které podpoří jeho samočisticí funkci.

V případě žumpy je naplnění nádrže je nutné kontrolovat a vyprazdňovat, když odpad pokrývá 80 až 90% jeho kapacity. Pak musíte objednat fekální vozidlo, které žumpu vysaje a bezpečně odpad dopraví na místo čištění. Četnost závisí na zvolené velikosti nádrže, obvyklý interval je 2-4 týdny.

Na kolik přijde vývoz žumpy nebo septiku? Přečtěte si náš článek, který přehledně shrnuje náklady na vývoz odpadních nádrží. Potřebujete poradit s výběrem odpadní nádrže? Náš odborník je tu pro vás.

Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem poradíme.

VEDOUCÍ PRODEJE
Honza Martin

S jímkami pracuji již 10 let. Je to můj denní chleba. Zavolejte a poradím.