Koupili jste starší nemovitost nebo jste zdědili domek po rodičích nebo babičce a odpad je řešen zjevně starším septikem? To je typická situace, kdy majitelé nemovitosti řeší otázku, jestli je septik eventuelně žumpa stále v pořádku nebo mají pomýšlet nad novou odpadní nádrží.
Výměna septiku je nákladná záležitost, do které se majitelům nemovitosti většinou nechce. Na druhé straně stojí riziko spojené s možným únikem odpadní vody do půdy. To znamená nejen znečištění půdy na vlastním pozemku, ale také možné znečištění podzemních vod a následně i vodních toků. A to už je otázkou obecného ohrožení a případné vysoké pokuty pro vlastníka takového nefunkčního septiku. Proto je samotná výstavba septiku v současnosti možná už pouze se stavebním povolením a projektem s patřičnými posudky. Jak ale zjistíte stav nádrže, která je instalována pod zemí, a ke které často nemáte žádnou dokumentaci?
Životnost septiku
Septiky nevydrží věčně. Odhaduje se, že běžný septik vydrží 25-30 let, poté je třeba instalovat nový, což je povinností vlastníka nemovitosti. Než tedy začnete zjišťovat další příznaky, začněte tím, že zjistíte, jak je septik starý. Stáří septiku vám také napoví, jaká údržba bude zapotřebí.
A dobrá údržba je pro stav septiku přitom klíčová. Pokud je nádrž z kvalitního voděodolného betonu, vydrží při pravidelné údržbě mnohem déle než je jeho předpokládaná životnost.
Při koupi starší nemovitosti se proto vždy snažte zjistit:
- stáří septiku
- četnost vývozů
- stáří položení trativodu (vsakovací jámy), pokud je voda vypouštěna na pozemku
- jaké byly provedeny kontroly / údržba septiku a vsakovacího systému
- jaké způsoby čištění byly v septiku používány (bakterie, filtrace, apod.)
Pokud nebyl septik pravidelně 1x/rok (nebo alespoň 1x/2-3 roky) odčerpáván, je velká pravděpodobnost, že sedíte na tikající časované bombě. To platí zejména v případě, že se v domě používalo hodně vody. V septiku se odpadní voda čistí a poté je vypouštěna do vsakovací jámy nebo použita jako užitková voda (jak funguje septik se můžete dočíst v našem průvodci odpadními nádržemi). Pokud se ale pravidelně neodčerpá vrstva kalu, který se usazuje na dnech komor, zmenšuje se prostor pro přečištění vody. A ze septiku se časem stane obyčejná žumpa, kde se odpad jen usazuje, ale nečistí.
Stejně tak je důležité pravidelné používání biologické pomoci pro čištění (bakterií do septiku) a údržba filtrace, pokud byla používána.
Příznaky, že septik netěsní
Tyto příznaky vám napoví, že septik nefunguje, jak má:
- zcela jasným znamením jsou kaluže na zahradě nebo na dvoře. Ty ale málokdy uvidíte, zvlášť pokud únik není velký.
- zápach ze septiku je vedlejším produktem procesu trávení organického odpadu anaerobními bakteriemi. Mezi plyny, které se při tomto procesu uvolňují, patří sirovodík, který má zápach jako zkažená vejce. Mezi další plyny patří metan a oxid uhličitý. Pokud septik funguje správně, neměly by tyto pachy unikat ze septiku.
- slyšíte bublavé zvuky v toaletách, umyvadlech a vanách? To bývá známka toho, že došlo k selhání vodovodního odvzdušnění. To může být známkou ucpaného odtokového pole nebo plné septické nádrže.
- zkontrolujte hladinu kapaliny v nádrži. Odpadní voda v první komoře nádrže sahá při pravidelném používání cca 25 cm od horního okraje nádrže. Pokud je v nádrži málo vody a vy máte běžnou spotřebu, může to být znamení úniku vody z nádrže.
- zdá se vám tráva na části pozemku zelenější nebo hustší než jinde? I to může být znamení unikajícího septiku.
Úvodní údržba
Než začnete řešit koupi nového septiku proveďte tuto základní údržbu:
- objednejte odčerpání septiku (jaké jsou náklady na vývoz septiku se můžete dočíst v našem článku)
- použijte biologické přísady (bakterie do septiku). Většina úniků je důsledkem ucpaného odtoku. Bakterie stráví organický odpad, který systém blokuje, a to by jej mělo vrátit do normálního funkčního stavu.
DOBRÉ VĚDĚT
Pamatujte, že poškozena nemusí být sama odpadní nádrž. Častějším problémem bývá poškození nebo ucpání potrubí trativodu nebo vsakovací jámy. Vsakovací systémy mají i nižší životnost, takže zde je vhodné hledat problém nejdříve. A bohužel to nezjistíte jinak než odkrytím odvodního systému.
Nepomohla údržbová opatření? Máte podezření, že je poškozena samotná nádrž? Nebo je váš septik starší 30 let? Pak už je čas pomýšlet na výměnu odpadní nádrže. Prohlédněte si naši nabídku kvalitních betonových septiků. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit, rádi vám poradíme.
Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem poradíme.
Vedoucí prodeje
Honza Martin
S jímkami pracuji již 10 let. Je to můj denní chleba. Zavolejte a poradím.
TEL:
+420 720 626 235
E-MAIL:
info@betonovezumpy-ceske.cz