O dobře fungující odpadní nádrži prakticky nevíte. Především ji necítíte. Odpad plynule odtéká, neline se zápach ani v domácnosti ani na zahradě a při odtoku neslyšíte žádné probublávání. Mnoho majitelů žumpy nebo septiku se domnívá, že stačí splaškovou nádrž pravidelně vyvážet a do septiku přidávat bakterie a to pro údržbu naprosto stačí. Jsou pak velmi překvapeni, když se ze jejich septik „smrdí, smrdí, to to smrdí“. A přidávají další a další dávku bakterií do septiku. Problém ale může být i jinde – v tom, co do septiku přichází. Jak tedy o odpadní nádrž správně pečovat?
Zásady údržby žumpy a septiku
pravidelný vývoz:
žumpa – vyvážíme 1x za 2-3 týdny (dle velikosti nádrže a objemu odpadu)
septik – vyvážíme 1x ročně (odčerpává se usazený kal, přičemž se vždy ponechává cca 10 cm pro udržení biologických procesů)používání bakterií do septiku
Bakterie pomáhají přirozenému rozkladu odpadu. Nejvhodnější jsou enzymatické bakterie, které rozkládají veškerý organický odpad – bílkoviny, škroby, tuky i papír. Bakterie se prodávají ve formě tablet nebo prášku, který se smíchá s vodou. Vhodíte nebo vlijete je přímo do septiku nebo spláchnete do toalety.
Bakterie se používají primárně do septiků, protože přečištěná voda z nich se dále používá jako užitková nebo vypouští na pozemku. Lze je ale použít i do žumpy pro zmírnění případného zápachu.vyhazovat do odpadu jen to, co do něj patří a používat v domácnosti méně chemie
V odpadních nádržích můžete průměrně najít nejméně 100 chemických znečišťujících látek. Většina z nich pochází z výrobků pro domácnost. Jednoduše jsme si zvykli používat příliš mnoho kosmetických a čisticích prostředků, které nepoužíváme správně nebo je používáme v příliš velkém množství nebo koncentraci. Tyto látky se v odpadu stávají toxickými a často zahubí užitečné bakterie v septiku. A vy se divíte, proč váš septik stále smrdí, i když do něj stále házíte tablety s bakteriemi.
Co do septiku nepatří
Pokud si pořizujete septik na zálivku zahrady nebo pro využití odpadní vody jako užitkové, nejspíš vás zajímá ekologie obecně a následující rady vás nijak nepřekvapí. Více chemie nemusí znamenat zdravější domácnost.
VLASY A CHLUPY
Vlasy sice nejsou chemie, v odpadu ale mohou napáchat spoustu škod. Jsou totiž tvořeny pevnými vlákny proteinu, podobně jako nehty. A jsou velmi odolné rozkladu. Trvá měsíce, než si s nimi bakterie v septiku poradí. Co je však ještě horší, lidské vlasy a chlupy zvířat vytváří chumáče a snadno zablokují odpadní potrubí. Sítko v odpadu vaší vany nebo sprchy je největším přítelem vašeho septiku.
KOSMETIKA NA BÁZI OLEJE A/NEBO PARFEMOVANÁ
Pěny do koupele a sprchové gely většinou obsahují surfaktanty (povrchově aktivní látky), které se v septicích hůře rozkládají. Většina produktů je také parfemovaná a 90 % parfémů je syntetickou sloučeninou, obsahující ropné deriváty, které opět zabíjí bakterie v septiku. Pokud můžete, dávejte přednost přírodní kosmetice bez fosfátů, syntetické parfemace a v jejímž složení si nepřečtete "petroleum". A nemusí se jednat o žádnou drahou bio kosmetiku. V drogerii pořídíte obyčejné přírodní mýdlo za pár korun.
WC ČISTIČE A ČISTIČE ODPADŮ NA BÁZI KYSELINY
Mnoho WC čističů obsahuje kyselinu chlorovodíkovou (solnou). Ta je sice velmi účinná při čistění odpadu, ale zároveň může poškodit smalt ve vaší záchodové míse, rozleptat plastové potrubí a samozřejmě zahubit bakterie v septiku. Pokud vám WC čistič slibuje, že zabije všechny bakterie ve vaší záchodové míse, udělá totéž i v septiku. Místo toho proto volte raději prostředky na bázi enzymů.
ODPADKY, CO PATŘÍ DO KOŠE, NE DO TOALETY
Možná se podivíte, ale mnoho lidí se domnívá, že toaleta je odpadkový koš, který se nemusí vynášet. Toto jsou věci, které v toaletách často končí, ale patří do koše: vlhčené ubrousky (odličovací, na ruce, na přebalování), vatové tampony a tyčinky, dentální nitě, nedopalky z cigaret, papírové ubrousky a ručníky, kondomy a jiný plastický odpad.
Vlastníte starší septik nebo žumpu a trápí vás neustálý zápach ze septiku? Možná, že už je čas na nový. Přečtěte si, kdy pomýšlet na výměnu odpadní nádrže nebo nás kontaktujte, rádi vám poradíme. Nabídku našich kvalitních betonových septiků si můžete prohlédnout zde:
Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem poradíme.
Vedoucí prodeje
Honza Martin
S jímkami pracuji již 10 let. Je to můj denní chleba. Zavolejte a poradím.
TEL:
+420 720 626 235
E-MAIL:
info@betonovezumpy-ceske.cz