[rank_math_breadcrumb]
Betonová žumpa jednokomorová

Kritéria výběru odpadní nádrže

Betonová žumpa je jedním z nejčastěji zvolených řešení pro vypouštění odpadních vod z domu, kde není žádné napojení na místní kanalizaci. Betonové septiky jsou v mnoha ohledech lepší volbou než plastové. Především jsou levnější a mnohem těžší. Díky tomu se betonová nádrž usadí dobře v zemi a je velmi stabilní. Co je třeba zvážit, pokud se rozhodneme pro betonový septik nebo žumpu?

Velikost odpadní nádrže

Betonové nádrže jsou k dispozici v různých velikostech. Jak vybrat tu správnou?

  • jedna osoba je schopna vyprodukovat asi 100-200 litrů odpadu denně
  • žumpa se obvykle vyváží co 14 dnů
  • během dvou týdnů vytvoří čtyřčlenná rodina asi 5 000 – 11 000 litrů odpadních vod.

Při výběru nádrže se vyplatí vybrat o něco větší než maximální kapacitu, což v tomto případě znamená nákup nádrže o kapacitě 12 m3. Přirozeně chcete mít rezervu a nemuset řešit přeplněnou žumpu, pokud vás např. na týden navštíví přátelé.

Pokud se žumpa nekupuje pro běžný rodinný dům, ale například pro chatu nebo chalupu, kam jezdíme pouze v létě o víkendu, samozřejmě stačí vybrat mnohem menší nádrž s kapacitou např. 4 až 5 m3.

Pro rodinný dům je vhodné zvážit nákup dvoukomorového septiku, který funguje jako mini čistírna odpadních vod.

V případě, že hledáte řešení pro průmyslový či zemědělský objekt, jsme připraveni vám navrhnout řešení na míru vašim potřebám. Ať už se jedná o nádrž na močůvku, protipožární nádrž, nebo komplexní vícekomorový odpadní systém.

Proč se vyplatí koupě dvoukomorového septiku

Jak vlastně takový dvoukomorový septik funguje? Jednoduše řečeno, odděluje kapalné a pevné odpadní vody. Část odpadních vod se po aplikaci příslušných přípravků změní na vodu, která může být vypuštěna do země nebo do vodního toku. Dvoukomorové septiky jsou proto také považovány za ekologické.

jak funguje odpadní nádrž - infografika

Kdy stojí za to si dvoukomorový septik pořídit? Například, když chceme zvýšit kapacitu odpadní nádrže. Při vysoké produkci odpadních vod se část odpadu vždy zlikviduje biologickým rozložením. To se promítá do nákladů, respektive úspor. Jak na vodném a stočném, tak na nižší frekvenci vývozu septiku. Proto je dvoukomorový septik vždy lepší volbou pro celoročně obývané objekty, které nemají připojení ke kanalizační síti.

Jste na pochybách, jaké řešení zvolit? Připravili jsme pro vás komplexního průvodce nákupem odpadní nádrže, náš specialista je také pro vás k dispozici pro nezávaznou konzultaci:

Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem poradíme.

VEDOUCÍ PRODEJE
Honza Martin

S jímkami pracuji již 10 let. Je to můj denní chleba. Zavolejte a poradím.